Ухваливши децентралізацію Верховна Рада зробила неочікуваний подарунок всім діючим головам міст України. Замість центрального бюджету, значна частина податків почала надходити в місцеві бюджети. Наприклад, бюджет Одеси, за три роки виріс в 2,5 рази, збільшившись з 2014 по 2017 рік на 5 мільярдів гривень на рік. А оскільки більша частина одеситів нічого про це збільшення не знає, то ці гроші фактично стали вільними. Тому значну частину їх пустили у сферу, яка традиційно дозволяє дерибанити найбільше грошей: будівництво і ремонти.

Щоб контролювати чи насправді виконуються роботи на які виділяються бюджетні кошти, в Києві, Одесі і Харкові запустився громадський проект Антикорупційна карта ремонтів. Це онлайн-карта, на якій зображуються всі об’єкти будівництва або ремонту, які були профінансовані з бюджету за останні роки. Для кожного об’єкта  зазначений вид робіт, вартість, замовник і виконавець робіт, є посилання на наявну документацію.

Під час підготовки картидля Одеси ми постійно натикалися на договори з одним постачальником і майже не зустрічали тендерних процедур. І коли подивились загальну статистику, то виявилось, що 96% всіх закупівель на будівництво та ремонт Одеською міською радою проводяться без тендерів і відповідно без конкуренції.

Співвідношення конкурентних і неконкурентних процедур

Для порівняння, у Дніпропетровської міської ради неконункеретними є лише 20 відсотків процедур:

Співвідношення конкурентних і не конкурентних процедур Дніпро

Чому така суттєва різниця? Тому що Дніпропетровська міська рада, на відміну від Одеської, ухвалила рішення, що допорогові закупівлі мають бути конкурентними і проводитись через систему PROZORRO. Тому за рівнем економії на допорогах Дніпровська міська рада знаходиться на 6 місці, а Одеська міська рада на 224, поступаючись навіть деяким сільськім радам.

Антикорупційний офіс розрахував, що якби допорогові закупівлі були конкурентними, то Одеса могла б заощадити з часу запуску PROZORRO 175 мільйонів гривень, а замість цього заощадили лише 600 тисяч.

Але відсутність конкурентних процедур шкодить не тільки тим, що Одеса втрачає близько 10 мільйонів гривень щомісяця. Якщо тендери не проводяться, то договори міська рада підписує не з тими фірмами, які запропонували кращі умови, а з тими, які змогли домовитись. Як у нас домовляються, думаю пояснювати нікому не треба. Які це має наслідки для міста?

  1. Це стимулює корупцію, оскільки з ким підписувати договір на свій розсуд вирішує посадовець.
  2. Це призводить до поганої якості робіт, оскільки перемагають не ті, хто надає найкращі послуги, а ті, хто заносить найбільший відкат. А чим більше відкат – тим менше грошей лишається на самі роботи і тим гірша їх якість.
  3. Це вбиває конкуренцію і довіру до влади з боку бізнесу. В результаті зменшується кількість фірм, які готові надавати послуги органам влади.
  4. Через відсутність замовлень з боку органів влади менше фірм лишається у бізнесі і ринок поступово монополізується тими, хто постійно отримує замовлення.
  5. В результаті недовіри, і відсутності досвіду співпраці на допорогах, на великі конкурентні закупівлі бізнес також не подається, що призводить до відсутності конкуренції і відсутності зниження ціни.

З часу запуску нового закону про публічні закупівлі пройшло 15 місяців, і ми, нажаль, спостерігаємо, що в Одесі ситуація з конкурентними закупівлями в будівництві з часом не покращується, а погіршується. Якщо порівняти ситуацію рік тому і зараз, то очевидно, що замовники навчилися обходити закон, і збільшують кількість і вартість неконкурентних закупівель.

Динаміка кількості неконкурентних процедур 6 місяців

Діаграма відображає очікувану вартість неконкурентних закупівель (сині стовпчики) і кількість неконкурентних закупівель (червоні точки).

Країна має знати своїх героїв, тому оприлюднюємо перелік замовників, які здійснюють найбільшу кількість неконкурентних будівельних закупівель в Одесі:

Замовники, що виконують найбільшу кількість неконкурентних процедур

Як вони це роблять?

Основний метод – дроблення закупівель таким чином, щоб кожна закупівля була менше порогу, і тендер можна було не проводити. Всі послуги та роботи розбиваються на вулиці або будинки. Так, щоб сума була менше ніж 1,5 мільйону для робіт, або менше ніж 200 тисяч для послуг.

Наприклад, за останні 8 місяців департамент витратив на ремонт ліфтів 183 мільйони гривень. Але замість того щоб оголосити тендер і обрати найкращого і найдешевшого постачальника на весь об’єм робіт, департамент заключив 185 однотипних договорів для кожного будинку окремо. Тип робіт у кожному договорі один і той самий: «демонтаж, монтаж, обрамлення дверей шахти, пусконалагоджувальні роботи ліфтів», ціна на кожен ліфт одна і та сама і виконавець робіт один і той самий.

Розбивка тендерів по ліфтам більше обєктів

На виході маємо фірму, яка отримала без жодної конкуренції 183 мільйони гривень на ремонт 339 ліфтів. Ремонт кожного ліфту обійшовся більше ніж в півмільйона гривень.

Ця фірма — Стальканат-Сілур (ЄДРПОУ 38924328). Система YouControl повідомляє нам, що кінцевим бенефіциарним власником фірми є Володимир Немировський.

Неміровський

А ЗМІ повідомляють що це колишній голова Одеської обласної державної адміністрації, а також людина, що контролює Перший міській телеканал. Доречі, цей телеканал довгі роки був опозиційним до міського голови Одеси Труханова, а в останні роки став дуже до нього лояльним. Але ми не будемо стверджувати, що пан Немировський продався за три копійки, пробачте, 183 мільйони гривень. Ми краще порахуємо, скільки на цій схемі втратила громада Одеси.

Середній відсоток зниження ціни при конкурентних закупівлях для електромонтажних робіт по Україні — 14,32%.

ProZorro_Explorer - Організатори  Sheets - Qlik Sense - Google Chrome

Якби закупівлі робіт по ремонту ліфтів в Одесі були конкурентними, і це було б організовано хоча б так само як в середньому по Україні, то економія склала б 26 мільйонів гривень.

А в Одесі економія склала 0 гривень, бо ці роботи зробили неконкурентними. Так саме, як і 96% усіх закупівель на ремонти та будівництво Одеської міської ради.

 

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *