Громадський бюджет – процедура, при якій мешканці напряму вирішують на що будуть витрачатися гроші  бюджету. Інструмент корисний, оскільки сприяє залученню городян до управлінню містом, сприяє появі нових ідей і відновлює довіру до міської влади. Але це за умови, що цей інструмент в руках людей, що дбають про довіру. А як цей інструмент використовує Одеська міська рада?

Громадський бюджет в Одесі реалізується вже третій рік, і має колосальний розмір – 100 мільйонів гривень на рік. Активісти з інших міст України з заздрістю дивляться на цю суму і не можуть зрозуміти, чому одеситам дозволили напряму розпоряджатися такою значною сумою.

Але на ділі все не так райдужно, як на папері. З 40 проектів, що отримали підтримку одеситів, і мали бути реалізовані до 5 грудня 2017 року, наразі реалізовано лише 13. Тобто дві третини проектів – переможців не були реалізовані.

Але навіть ті проекти що були реалізовані, викликають багато запитань.

Наприклад, проект: «Город без пыли» — закрытие почвы деревьев декоративными приствольными решетками. До проекту додані малюнки чудових решіток, що мали з’явитися навколо усіх дерев в історичному центрі Одеси.

Безымянный11

Згідно проекту і кошторису, 3086 дерев мали отримати не тільки декоративні решітки, але і по два квадратні метри тротуарної плитки навколо кожного дерева.

КошторисДепартамент міського господарства, що проводив аналіз проекту перед голосуванням, затвердив, що зауважень до кошторису нема:

Віза Козловського

Крім того, в описі проекту було зазначено, що буде проведений тендер, і саме за результатами конкурентної процедури буде обрано постачальника. А ключові показники розписані так масштабно, що ефективність витрачання 5 мільйонів з бюджету не викликає запитань:

Опис проекту

Отже, проект розписаний так добре, що не дивно за нього проголосувало 2313 одеситів, і він був обраний переможцем.

Пройшов рік. Наразі на сайті зазначено, що проект реалізований. Постає питання, а де ж декоративні решітки, які мали бути встановлені навколо усіх 3086 дерев в центрі міста?

Відповідь на це питання нам допомогла знайти Антикорупційна карта ремонтів – онлайн-мапа, на яку нанесені об’єкти, на ремонт яких мають виділити гроші з бюджету Одеси. За допомогою карти ми знайшли в модулі аналітики Prozorro 4 договори на створення декоративних решіток:

Скрін таблиці тендерів

Виникає питання, чому економія по цим закупівлям складає 0 грн? Відповідь проста — ніякого тендеру не проводилося. Договори підписали без конкурсу і відповідно без конкуренції, напряму з потрібними фірмами. З точки зору закону це неможливо, оскільки розмір проекту 5 мільйонів гривень, а усі закупівлі робіт, вартість яких більша за півтора мільйони гривень, мають укладатися тільки за результатами конкурсу. Але Одеська міська рада вміє добре обходити закони. Суму розбили на чотири договори, кожен з яких став менше ніж 1,5 мільйони гривень. Таким чином міська рада уникнула проведення конкурсу, а географія реалізації проекту скоротилася з усього центру міста тільки до чотирьох вулиць: Тираспольської, Катерининської, Рішельєвської і Дерибасівської.

Ми вирішили перевірити, чи встановлені решітки хоча б на цих чотирьох вулицях.

Пройшли їх від початку до кінця, і виявилося, що навіть ці 4 вулиці були зроблені менше ніж на половину. З 893 дерев декоративні елементи наразі встановлені лише навколо 442. А значна частина лунок виглядає ось так:

Порожня лунка

 Фото зроблено 23.10.18р. в самому центрі Одеси (Дерибасівська на розі Рішельєвської).

Тобто, замість 3086 декоративних елементів, обіцяних проектом, за який голосували одесити, наразі є лише 442 елементи. Це в 7 разів менше ніж було заявлено під час участі в конкурсі проектів.

Може підрядники виконали договори не в повному обсязі, і грошей також отримали в сім разів менше? Ми перевірили оплати бюджету на підрядні організації (ця інформація доступна завдяки порталу використання публічних коштів). Виявилось, що підрядники отримали всі кошти, передбачені договорами, з точністю до копійки:

Проплати на Градо-строй

Проплати на Моркомстрой

Скільки ж обійшлися одеситам декоративні елементи навколо дерев і наскільки якісними вони є?

На Тираспольській вулиці ці елементи зроблені у вигляді цільної металевої решітки.

решітка Тираспольська

На перший погляд виглядає не погано. Але з новими решітками з’явилося дві нові проблеми.

Проблема № 1: дерева не зможуть нормально рости в ширину, оскільки решітки будуть їх травмувати. Подібні решітки колись ставили на Дерибасівській на розі Катериненської. Ось до чого це там призвело:

Дерева вросли в металеву решітку

Перші проблеми у дерев на Тираспольській почнуться вже незабаром, бо деякі решітки зварені впритул до дерев.

Проблема №2: решітки на Тираспольській не можна підняти, оскільки вони приварені до основи. Відповідно з під них не можна прибрати недопалки та інше дрібне сміття, яке провалюється між прутів і лишається там назавжди. Виглядає дуже неохайно.

І скільки ж обійшлося одеситам це «покращення»? За півтора мільйони гривень було встановлено 110 решіток. Тобто одна решітка обійшлася в 13618 грн. Для порівняння, металеві решітки, такого самого розміру (1500 на 1500 мм), разом з установкою, у Дніпропетровську обійшлися в 1780 грн.

В кошторисі проекту, що був поданий на конкурс, і за який проголосувало дві тисячі одеситів, вартість встановлення однієї решітки взагалі дорівнювала 1360 грн (800 грн. решітка + 300 встановлення + 260 плитка). Якби в кошторисі було чесно написано, що вартість складає 1360 грн., але з корупційною націнкою одна решітка обійдеться одеситам більше тринадцяти тисяч гривень, то навряд за цей проект хоч хтось би голосував.

Заплановану ціну підняли в 10 разів. Кому ж так пощастило? Договори на встановлення декоративних елементів підписали з двома фірмами: ТОВ «СК «Градо — Строй» і ТОВ «Моркомстрой». Керівником обидвох фірм є Мішакін Сергій Вікторович , а єдиним засновником обидвох фірм є Самойленко Юрій Вікторович. Тобто фірми є клонами, що створені, щоб не всі замовлення отримувала фірма з однією назвою.

Градо-строй в минулому році вже проходив у кримінальному провадженні,  в рамках якого було встановлено, що роботи по договору на десятки мільйонів гривень були виконані лише частково, в той час як були підписані і оплачені з бюджету акти виконаних будівельних робіт на повну суму договору.

Градо-строй у давніх довірливих стосунках з мерією. Настільки добрих, що вони приступили до реставрації будівлі Всесвітнього клубу одеситів, ще до того як визначили переможця тендеру. Тобто тендер був формальністю, і вони завчасно знали, що отримають гроші від мерії.

Згідно даних з аналітично-пошукової системи 007 за останні три роки компанія «Градо-строй» отримала з одеського бюджету 128 мільйонів гривень.

А вишенькою на торті ефективності витрачання коштів громадського бюджету є створення декоративних елементів навколо дерев на вулиці Рішельєвській. Одразу після створення декоративних елементів, мерія почала ремонт тротуарів на цій вулиці. І в рамках ремонту тротуарів був знищений ремонт лунок. Чи існували ці декоративні елементи декілька місяців чи ні – довести зараз не реально. Реальністю є півтора мільйони гривень, які заплатили одесити, і 38 брудних декоративних елементи які наразі існують:

декор на Рішельєвській

Чому брудних? Бо робили їх з білого каміння, що склеювали за допомогою клею прямо на вулиці. Але на матеріалах зекономили і анонсовану технологію порушили. В результаті каміння стало не білим, а брудно-сірим. Звичайно, елементи могли виглядати чистіше, якби їх зробили з каміння темних кольорів, або накрили решітками. Але чи то каміння не було, чи решіток, чи мозку, але за півтора мільйони гривень маємо на вулиці Рішельєвській 38 брудних «елементів декору». За кожен з них Одесити заплатили майже по 40 тисяч гривень…

Олексій Чорний

UPD: Після виходу матеріалу, до нас звернувся автор проекту Петро Іонов, який підтвердив, що частина лунок на вулиці Рішельєвській дійсно була знищена одразу після створення, через ремонт тротуару. І повідомив що ще декілька лунок зберіглися біля Оперного театру. Ми нарахували там додатково шість штук. Тож наразі лишилося не 38 елементів, а 44. Виходить кожен обійшовся одеситам в 33232 грн.

В цій статті використані матеріали, що були зібрані в рамках проекту «Антикорупційна карта ремонтів», що реалізується ГО «Антикорупційний штаб» та ГО «Антикорупційний офіс», в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст цієї статті є винятковою відповідальністю автора i не обов’язково відображає погляди USAID або уряду США.

Одна мысль о ««ГРОМАДСЬКИЙ БЮДЖЕТ ПО-ОДЕСЬКІ» — ДЕРИБАН, ОСВЯЧЕНИЙ МЕШКАНЦЯМИ»

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *