Ухваливши децентралізацію, Верховна Рада зробила неочікуваний подарунок всім чинним головам міст України. Замість центрального бюджету, значна частина податків почала надходити у місцеві бюджети. Наприклад, бюджет Одеси за чотири роки виріс у більше ніж, в 3 рази, збільшуючись із 2014 по 2018 рік від трьох до більше ніж 10 мільярдів. А оскільки більша частина одеситів нічого про це збільшення не знає, то ці гроші фактично стали вільними. Тому значну частину їх пустили у сферу, яка традиційно дозволяє дерибанити найбільше грошей: будівництво і ремонти.

Щоб контролювати, як насправді виконуються роботи, на які виділяються бюджетні кошти, громадською організацією «Антикорупційний штаб» було створено онлайн-інструмент Антикорупційна карта ремонтів. Це карта, на якій зображуються об’єкти будівництва або ремонту, профінансовані з бюджету з часу запуску Прозорро.

Якщо продивитися об’єкти на карті Одеси, то Ви постійно будете натикалися на договори з одним постачальником і майже не будете зустрічати конкурентних процедур. А якщо подивитись в модулі аналітики Прозорро загальну статистику, то Ви побачите, що 96,6% усіх закупівель на будівництво та ремонт Одеської міської ради проводяться без тендерів і, відповідно, без конкуренції.

1

Для порівняння, у Львівської міської ради неконкурентними є 53,8% закупівель на будівництво та ремонт.

2

А у Дніпровської і Вінницької міської ради неконкурентними є лише 35% і 32% процедур:

3

4

До чого призводить відсутність конкуренції? По перше, до втрати коштів бюджету. Зазвичай, фірми, конкуруючи між собою, знижують ціну. Для заощаджених таким чином коштів на сайті Прозорро використовують термін «Економія». Чим більша загальна сумма закупівель, тим більше має бути і заощаджена за рахунок конкуренції сума. Одеса ж, хоч і витрачає на закупівлі на порядок більше ніж Вінниця чи Львів, але в кількості заощаджених коштів поступається цим містам.

Ось перелік міст, що витрачають найбільше коштів на закупівлі будівництва та ремонтів:

5

А ось перелік міст, що мають найбільшу економію на закупівлях на будівництві і ремонтах:

6

Одеса витрачає на ремонтні роботи на 4 мільярди більше ніж Львів, і на 5 мільярдів більше ніж Вінниця. Проте поступається обидвом цим містам за показником «Економія».

Але відсутність конкурентних процедур шкодить не тільки тим, що Одеса втрачає десятки мільйонів щороку. Якщо тендери не проводяться, то договори міська рада підписує не з тими фірмами, які запропонували кращі умови, а з тими, які змогли домовитись.

Як у нас домовляються, думаю, пояснювати нікому не треба.

Які це має наслідки для міста?

  1. Це стимулює корупцію, оскільки з ким підписувати договір, на свій розсуд вирішує посадовець.
  2. Це призводить до поганої якості робіт, оскільки перемагають не ті, хто надає найкращі послуги, а ті, хто заносить найбільший відкат. А чим більший відкат,  тим менше грошей лишається на самі роботи і тим гірша їх якість.
  3. Це вбиває конкуренцію і довіру до влади з боку бізнесу. В результаті зменшується кількість фірм, які готові надавати послуги органам влади.
  4. Через відсутність замовлень з боку органів влади менше фірм лишається у бізнесі, й ринок поступово монополізується тими, хто постійно отримує замовлення.
  5. В результаті недовіри й відсутності досвіду співпраці на допорогах, на великі конкурентні закупівлі бізнес також не подається, що призводить до відсутності конкуренції і відсутності зниження ціни.

Країна має знати своїх героїв, тому оприлюднюємо перелік замовників, які здійснюють найбільшу кількість неконкурентних будівельних закупівель в Одесі:

7
Абсолютним рекордсменом є Департамент міського господарства (куди відноситься і КП «Теплопостачання міста Одеса» і КП «Міськзеленбуд»). Цей департамент настільки оволодів технікою обходу закону, що проводить 99,2 % своїх закупівель без конкуренції.

Як вони це роблять?

Основний метод – дроблення закупівель таким чином, щоб кожна закупівля була менша порогу, і тендер можна було не проводити. Всі послуги та роботи розбиваються на вулиці або будинки так, щоб сума була менша 1,5 мільйона для робіт або менша 200 тисяч для товарів та послуг.

Наприклад, за останні 3 роки цей департамент витратив на ремонт ліфтів більше 700 мільйонів гривень. І весь цей об’єм коштів пішов з бюджету без конкуренції, оскільки закупівля була подрібнена на сотні дрібних закупівель, кожна з яких менше за півтора мільйони гривень:

8

Подібним чином дробляться і закупівлі на всі масові роботи, що здійснює депаратмент міського господарства. І для кожного напрямку є фірми з якими заключають сотні окремих договорів.

Ліфтти в обхід тендерів ремонтують фірми «Стальканат-сілур» в особі філії «Одесліфт», «Портал-Н» і «Гранд Портал сервіс». Вікна в обхід тендерів встановлює фірма «Паритет». Освітлення проводять через фірму «Енерголюкс» а теплопостачанням займається фірма «Теплоком». Перелік улюбленців департаменту міського господарства, яким надають замовлення на десятки мільйонів без конкурсу на скріншоті нижче.

9

Управління капітального будівництва використовує іншу тактику. Спочатку фірма виграє певну закупівлю на тендері, давши найнижчу ціну, а потім цій фірмі додатково виділяють кошти вже без тендеру, з посиланням на те, що виявились нові обставини. Ця схема називається «Коригування». Користуючись цією схемою в обхід тендерних процедур з бюджету виводяться десятки мільйонів гривень:

10

Ось перелік фірм, яким Управління капітального будівництва виділяє найбільшу кількість грошей без тендерів:

11

У цій статті використані матеріали,  зібрані в рамках проекту Антикорупційна карта ремонтів

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *