Узбережжя Чорного моря в Одесі є вкрай привабливим для забудовників. І хоча норми закону передбачають чимало заборон і обмежень при будівництві біля водойм, забудовників нерідко це не зупиняє, адже квадратні метри біля моря вартують чимало.

Більш того часто-густо забудовники мають міцне лобі у владних кабінетах, що дозволяє їм будувати, навіть порушуючи закон. При цьому покупці такого житла нерідко незастраховані від шахрайських афер.

У минулому році на престижній 16-й станції Великого Фонтану в Одесі, біля самого моря, без дозвільних документів почала зростати висотка, яка дуже схожа на багатоквартирний нахаббуд. У мережі вже з’явилась активна реклама нового житлового комплексу «Аура апарт» з пропозицією придбати квартиру біля моря.

При цьому компанія-забудовник пов’язана з особами, які декілька років тому забудували приватними апартаментами рекреаційну зону на вулиці Дача Ковалевського. Зараз один з них проходить у суді за шахрайські дії з нерухомістю. Без грошей і житла залишились декілька людей.
Вочевидь, така ж доля може очікувати й на узбережжя 16-ї Фонтана.
Подробиці – в розслідуванні.

Дорогі квадратні метри нахаббуду
«Однокомнатные квартиры у нас есть разных площадей, а также разной этажности. Первый – коммерческий, второй, третий и 14-й этаж – у нас забронированы под выкуп. Соответственно, в доступе можно смотреть с 4-го по 13-й. Однокомнатные варианты разные – например, от 45-и до 50-и квадратных метров. А если мы говорим о двухкомнатных, то есть категории VIP, с торцевой части здания, максимально приближенные к морю, с большой террасой. Они площадью 72 либо 78 квадратных метров… На 4-м этаже апартамент, максимально удаленный от моря, – это 1040 долларов за квадратный метр. А торцевой, который «смотрит на море» – это 1380», – такі пропозиції надає представниця компанії-забудовника, яка під видом об’єкту рекреаційного значення будує багатоквартирну висотку. Здати будинок в експлуатацію заплановано у другому кварталі 2021 року.

Квартири тут стартують від 50 тисяч доларів. Є варіанти і трикімнатних квартир, які вартують значно дорожче. Головна перевага, повідомляють у рекламних роликах, – це близькість до моря, адже житловий комплекс «Аура апарт» будується майже на пляжному піску. Але, як відомо, за законом, таке будівництво заборонено.

Знають про це і представники компанії забудовника, бо попереджають потенційних клієнтів: зареєструватися в новобудові неможливо, лише отримати право власності після введення будівлі в експлуатацію. Хоча сумнівно, що покупці отримують і право власності на придбані квартири, скоріш за все вони зможуть оформити лише інвестиційний договір.

Згідно з паспортом об’єкту, будується не багатоквартирна висотка, а пансіонат-профілакторій. Саме на це отримала дозвіл компанія «Пансіонат Золотий берег», виданий управлінням державного архітектурно-будівельного контролю Одеси.

Але, як зазначає голова громадської організації «Збережемо Одесу самі» Юрій Нікітін, при будівництві даного об’єкта допущено чимало порушень: «Во-первых, это нарушение водного кодекса – практически вплотную к пляжу никакого жилья строить нельзя ни постоянного, ни временного.

Целевое назначение земли – для благоустройства прилегающей территории. Это не благоустройство! При этом они продают квартиры как однокомнатные, так и двухкомнатные».

Слід додати, що згідно з даними реєстру нерухомості, ця земля була взята в оренду в міста компанією «Пансіонат Золотий берег» під цільове призначення «будівництво та обслуговування об’єктів рекреаційного призначення». Але, очевидно, що 14-поверховий житловий комплекс до таких об’єктів не відноситься.


За словами адвоката Юрія Голосова, в даному випадку реалізується корупційна схема будівництва житлового будинку під виглядом пансіонату: «Це стає можливим через нечистих на руку профільних чиновників, що погоджують будівництво, яке не відповідає цільовому призначенню землі».

Направивши запит у відомство, щоб дізнатися прізвище й посаду чиновника, який видав дозвіл на будівництво начебто пансіонату, а насправді 14-поверхового житлового будинку, ми отримали фактично відмову в наданні запитуваної інформації – в міському управлінні ДАБК лише перерахували: коли будо надано дозвіл, хто був проектантом і яка компанія проводила експертизу проекту. Проігнорували одеські чиновники й запитання щодо перевірки даного об’єкту: скоріш за все ніхто ревізію будівництва з контролюючих органів не проводив.
Хто ж забудовує цінне одеське узбережжя?

Компанія для нахаббуду
Як з’ясувалось, дозвіл на будівництво пансіонату-профілакторію сімейного типу на 16-й станції Фонтану за адресою Золотий берег, 37 і 37а видано в серпні 2018 року, а початок будівництва начебто стартував у 4-му кварталі минулого року.
Однак на одеському форумі можна знайти інформацію, датовану ще червнем 2018 року, про старт будівництва висотного жилого будинку «Аура апарт» на початку літа минулого року. Забудовники почали будувати житловий комплекс, скориставшись дозволомпро старт підготовчих робіт. Вочевидь, керівництво компанії «Пансіонат Золотий берег», яка створена під конкретне будівництво, було впевнене в отриманні дозволу на проведення будівництва.

Скрін з порталу “Одеський форум”

Юрій Голосов підкреслює, що під час будівництва даного житлового комплексу було порушено низку нормативних актів: «Зокрема, порушений закон України «Про мораторій на зміну цільового призначення земельних ділянок рекреаційного призначення в містах і інших населених пунктах», закон України «Про охорону навколишнього природного середовища», закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» тощо. Головна причина порушень і те, що таке будівництво взагалі стає можливим, – це надання міським управлінням архітектури й містобудування незаконних містобудівних умов і обмежень на забудову».

ТОВ «Пансіонат Золотий берег» було зареєстровано в березні 2013 року. Власниками фірми зазначені Іван Колесников і Геннадій Свердленко.
При цьому компанія зареєстрована за цією ж адресою, де ведеться будівництво. Але ніякого офісу, окрім будівельного майданчику за даною адресою нема, тому поставити запитання, чому замість пансіонату на рекреаційній землі будують жилий будинок, нема кому. При реєстрації ТОВки телефон Свердленко й Колесников також не вказали.

 Примітно, що земля, на якій будується фактично житловий комплекс «Аура апарт», отримала кадастровий номер через місяць після заснування фірми «Пансіонат Золотий берег». Цільове призначення – «проектування та будівництво пансіонату-профілакторію сімейного типу», а також «для благоустрою прилеглої території».

У 2015 році ця земля була оформлена в оренду компанією «Пансіонат Золотий берег». Згідно з даними реєстру нерухомості, оренда землі спливає у 2022 році, тобто через рік після запланованого введення будівлі в експлуатацію. Це наводить на думку, що покупців дорогих квадратних метрів можуть ошукати, адже, скоріш за все, за власні гроші інвестори «Аура апарт» фактично отримують лише інвестиційний договір.

У сукупності ТОВка будує на 0,2594 гектар цінної прибережної землі, перед самим санаторієм «Одеський», територія якого, до речі, досі не має кадастрового номеру. Потенційно й цю землю можуть захопити нечистоплотні забудовники, як це неодноразово відбувалось з іншими одеськими санаторіями та пансіонатами.

Ще однією важливою деталлю є той факт, що оформлювала право оренди для ТОВ «Пансіонат Золотий берег» нотаріус Наталя Чужовська, яка є дружиною одеського депутата від партії мера міста «Доверяй делам» Сергія Страшного. Вона нерідко оформлює резонансні договори в Одесі, зокрема землю під Літнім театром в Міськсаду.

Геннадій Свердленко, за даними аналітичної системи YouControl, до 2016 року був одним із співзасновників ТОВ «Прогрес-строй інвест», що пов’язано із наразі розореною компанією «Прогрес-строй», яка на 16-й Фонтана почала будувати ЖК «Золотий берег» ще у 2006 році, але, не виконавши обов’язків перед інвесторами, залишила будинок недобудованим.


Скрін YouControl
Станом на зараз ЖК «Золотий берег» є однією з найбільш скандальних недобудов України. До речі, за повідомленнями ЗМІ, ця компанія «Прогрес-строй» була пов’язана із діючим одеським мером Геннадієм Трухановим.

При цьому дозвіл на проектування й будівництво начебто пансіонату, а в реальності ЖК «Аура-апарт» ще у 2006 році отримала саме компанія «Прогрес-строй інвест» рішенням виконкому одеської міської ради. Тоді цей орган очолював колишній мер Одеси Едуард Гурвіц. Але пізніше дозвіл на будівництво ще двічі продовжували – у 2013 році за мерства Олексія Костусєва та у 2016 році при теперішньому міському голові Геннадії Труханові.

У 2013 році в документах щодо дозволу на будівництво ТОВ «Прогрес-строй інвест» замінили компанією «Пансіонат Золотий берег» – вочевидь, власники майбутнього ЖК «Аура апарт» захотіли на папері відхреститися від скандальної фірми, яка так і не добудувала висотку, залишивши без житла і грошей сотні людей.

Початково оренду прибережної ділянки землі на вулиці Золотий берег отримала саме компанія «Прогрес-строй інвест». Пізніше в каденцію Олексія Костусєва договір оренди із цією компанією не відновили. А вже при нинішній владі нова фірма, але зі старим складом успішно бере в оренду цінний шматок землі – у грудні минулого року депутати приймають рішення про поновлення договору оренди землі, укладеного між одеською міською радою та ТОВ «Пансіонат Золотий берег».

Готувала проект рішення депутатська комісія на чолі із депутатом мерської партії «Довіряй ділам» Олегом Бриндаком. Члени комісії схвалили це рішення одностайно. Примітно також, що документи по оренді готував міський департамент комунальної власності, начальником якого є Олексій Спектор – один з подільників мера Одеси в гучній корупційній справі по оборудці з купівлею заводу «Краян». Наразі він разом із Геннадієм Трухановим на лаві підсудних.

При цьому на прохання прокоментувати будівництво на вулиці Золотий берег, 37 і 37а, в міському управлінні державного архітектурно-будівельного контролю повністю зняли з себе відповідальність за даний об’єкт, повідомивши, що дозвільні документи й контроль здійснює центральний орган, а не місцевий. І чомусь у відповіді відомство надало інформацію по недобудові компанії «Прогрес-строй» замість нахаббуду «Аура апарт», що додатково вказує на зв’язок між цими двома об’єктами.

Що ще відомо про цих забудовників?

Заплутані зв’язки
За Іваном Колесниковим і Геннадієм Свердленком у реєстрі підприємців можна знайти ряд компаній. Серед них – обслуговуючий кооператив «Добра родина» з юридичною адресою Дача Ковалевського, 101а.

Тут декілька років тому з’явилось котеджне селище «Парк Хаус», хоча земля на Дачі Ковалевського має цільове призначення лише для будівництва та обслуговування об’єктів рекреаційного призначення. Тобто ОК «Добра родина» одним із засновників якого є Геннадій Свердленко, має стосунок до побудованих котеджів на рекреаційній землі, які продавались як квартири.

208

А ще одна фірма Свердленка ТОВ «Пансіонат Золотий берег», нагадаємо, зараз будує на рекреаційній землі на 16-й Фонтана чергову висотку, яка насправді є житловим комплексом.
Примітно, що серед засновників ОК «Добра родина», окрім Свердленка зазначений і Юрій Басін, який імовірно з 2000 по 2005 рік очолював одеське комунальне підприємство «Узберіжжя», що опікувалось усіма пляжами міста. КП наразі у стадії ліквідації, а особа з ініціалами одного з засновників ОК «Добра родина» був його першим очільником.

Скрін YouControl (вкладка історія керівників КП «Узберіжжя»)
Ще одним з засновників обслуговуючого кооперативу на Дачі Ковалевського є Олександр Зархін, що наразі проходить у судовій справі про шахрайство із квартирами житлового комплексу на Дачі Ковалевського.

Зокрема, Київський районний суд міста розглядає справу про шахрайство і підроблення документів, яку правоохоронці відкрили ще у 2014 році. Обвинуваченим у цій справі є Олександр Зархін, якому в березні цього року продовжили запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з альтернативою внесення застави в розмірі 15 мільйонів гривен. Як повідомляють ЗМІ, Зархін за участі нотаріусів Одеси й державних реєстраторів фактично по декілька разів продавав квартири в житловому комплексі на Дачі Ковалевського. Від афери постраждали не лише приватні особи, а й банківські установи.

Крім того, Зархін є фігурантом низки цивільних справ щодо стягнення грошових коштів і визнання правочинів щодо нерухомості недійсними. До речі, в одному з проваджень третьою стороною виступає нотаріус, яка оформлювала в оренду землю під нахаббуд на 16-й Фонтана, Наталя Чужовська, яка, як зазначалось вище, є дружиною одеського депутата.

І поки продовжуються суди, біля Чорного моря зростає чергова багатоквартирна висотка, яку сховали за паперами про пансіонат. При цьому профільні чиновники і правоохоронці чомусь заплющують очі на порушення закону й низку проблем, що несуть подібні будівлі.
Можливо, секрет у міцному лобі із владних кабінетів?
Складність таких нахаббудів не лише в тому, що під ударом, у першу чергу, покупці незаконних квадратних метрів, а і в інфраструктурному навантаженні, шкоді навколишньому середовищу і звичайно корупційних ризиках.

«На 16-й станции, также как в Аркадии, нередко сбрасывают канализацию! Куда все это будет литься?! На пляж! Прежде всего, эти нахалстрои создают транспортные проблемы. Вниз ведет узкая тропка, по которой будут все ездить. Второе, это школы и детсады: где они там есть, кто их будет строить, какой инвестор или город?!», – підкреслює Юрій Нікітін.

Наразі, щоб зупинити незаконну забудову, ми вже звернулись до Державної архітектурно-будівельної інспекції з вимогою провести перевірку скандальної висотки, бо місцеві профільні чиновники, вочевидь, ігнорують швидко зростаючий нахаббуд. Після ревізії найімовірніший шлях – звернення до правоохоронних органів, щоб зупинити незаконні дії забудовників, які вже неодноразово ошукували одеситів, залишаючи їх і без житла, й без грошей.

Олена Зігульська

Дана публікація створена за фінансової підтримки Європейського Союзу. За зміст публікації відповідальність несе «Одеський кризовий медіа центр». Зміст публікації не є відображенням офіційної позиції Європейського Союзу.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *