В Україні є чудовий закон «Про доступ до публічної інформації». Стаття 3 цього закону передбачає, що будь-який громадянин має право бути присутнім на засіданнях колегіальних органів.

Користуючись цим правом, волонтери громадської організації «Антикорупційний офіс» почали відвідувати всі засідання постійних комісій Одеської міської ради і знімати на відео все, що там відбувається. Ці відео, короткий опис ухвалених рішень, а також наявна документація оприлюднюється на сайті «Антикорупційного офісу».

Все було б добре, але працювати під наглядами відеокамер депутатам стало не зручно. 15 квітня на засіданні постійної комісії по транспорту вони спробували заборонити волонтеру Антикорупційного офісу Юрію Дяченку знімати відео, а коли він відмовився припинити відеозйомку, то депутати взагалі проголосували за те, щоб засідання комісії відбувалося в закритому режимі, і примусили представників громадськості та журналістів звільнити приміщення.

Подивитися на відео, чим завершилася ця спроба провести «закрите засідання», читачі зможуть в кінці блогу. А наразі давайте розглянемо детально, які нормативні акти і ким були порушені під час інциденту, який зафіксований на відео. Для початку розберемося, чи порушували щось представники громадськості та журналісти.

«Правила пропускного режиму до адміністративної будівлі Одеської міської ради», затверджені розпорядженням Одеського міського голови №579-01р від 23.05.2011р. (надалі – Правила), про які говорить на відео куратор комісії, передбачають: «Допуск до адмінбудівлі осіб з кіно-, фото- та звукозаписуючою апаратурою здійснюється за списком, погодженим з департаментом інформації та зв’язків з громадськістю Одеської міської ради».

Порядко-доступу-осіб-з-відеоапаратурою

Через сайт «Доступ до правди» ми зробили декілька запитів щодо механізму потрапляння громадян до зазначеного в Правилах «списку». На що отримали відповідь:

Про-реєстрацію-громадян-з-відеоапаратурою

Тобто, ніякого механізму «попереднього погодження» чи «дозволу на відеозйомку», про що говорила на відео представниця міськради, Правилами не передбачено. Список осіб з відеоапаратурою складається у вільній формі під час заходів співробітниками департаменту. Чому ця реєстрація ведеться під час пленарного засідання сесії, але не ведеться під час засідань постійних комісій – це запитання до мерії, а не до громадськості. Правила не вимагають від особи, що веде зйомку ніяких «погоджень». Його реєстрація  – це клопіт міської ради.

Можливо, якісь інші нормативні акти забороняють знімати на відео засідання постійних комісій? Давайте розберемося і в цьому питанні.
Відеоматеріал – це записана на носій інформація.
Відповідно до статті 34 Конституції України, кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово, або в інший спосіб – на свій вибір. Здійснення цих прав може бути обмежене виключно законом.

Конституція-щодо-права-на-збирання-інформації

Стаття 7 закону України «Про інформацію» передбачає, що ніхто не може обмежувати права особи у виборі форм і джерел одержання інформації, за винятком випадків, передбачених законом.

ст-7-закону-про-інформації

Тобто, обмеження права на відеозйомку можливо тільки в зазначених законом випадках. Про які випадки іде мова? Наприклад, стаття 307 цивільного кодексу передбачає, що фізична особа може бути знята на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку лише за її згодою. Але ця ж стаття зазначає, що таку згоду отримувати не потрібно в публічних місцях та під час заходів публічного характеру.

ст-307-Цивільного-кодексу

Тобто, волонтер Антикорупціного офісу, який вів зйомку в приміщені міської ради, ніяких норм не порушував, оскільки це публічне місце та ще і під час публічного заходу.

Тепер давайте розглянемо, чи могла постійна комісія ухвалити рішення про «закритий формат роботи».

Відкриваємо «Положення про постійні комісії Одеської міської ради VIІ скликання».

Про-відкритість-засідань

Згідно з цим положенням, присутність громадян може бути обмежена тільки регламентом або законом.

Відкриваємо регламент Одеської міської ради. Ст. 14 «Постоянные комиссии совета». Жодних випадків для проведення закритих засідань постійних комісій не передбачено.

Відкриваємо закон України «Про місцеве самоврядування в Україні». Ст.47 – «Постійні комісії ради». Так само, ніяких випадків для проведення закритих засідань постійних комісій не передбачено.

Це значить, що депутати з комісії по транспорту двічі порушили статтю 19 Конституції України.

ст-19-Конституції

По-перше, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. А депутати ухвалили рішення, яке не передбачено законами.
По-друге, ця ж стаття Конституції України передбачає, що ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством, а депутати примусили громадян піти з засідання постійної комісії, хоча це не передбачено законом.

Я сподіваюся, що цей блог допоможе громадським діячам та журналістам безперешкодно відвідувати засідання постійних комісій чи інших суб’єктів владних повноважень органів місцевого самоврядування.

Зокрема, раджу їм просто не виконувати протизаконних рішень щодо закритого режиму проведення роботи комісій чи заборони відеозйомки.

Депутати є такими самими громадянами як і Ви, і їх рішення або «розпорядження» за межами законодавства не мають жодної юридичної сили. Ми зайшли на засідання, яке депутати вирішили зробити закритим, і ніхто не зміг завадити нам знімати там відео.

А наступне відео показує, ЩО можна робити, коли комісія вирішила продовжити свою роботу, позбавившись свідків під приводом того, що засідання комісії завершене, а їй треба вирішити «власні питання». З цього ж відео можна зробити висновок, що якщо ви заважаєте депутатам вирішувати «власні питання», то маєте шанс «получить пиздюлей» (збережено лексикон депутата Андрія Кісловського, що представляє партію мера Одеси Геннадія Труханова «Доверяй Делам»).

youtube
пожалуйста укажите корректную ссылку

Якщо у Вас будуть мати місце подібні інциденти, то раджу давати їм юридичний хід. Варто написати скаргу в комісію з питань законності вашої ради з проханням розглянути питання перевищення повноважень депутатами у вашій присутності (щоб привернути увагу інших комісій до протизаконності подібних дій). Можна подати судовий позов з вимогою визнати протиправною діяльність комісії (щоб поставити крапку в питанні «закритості роботи постійних комісій»). Якщо вам будуть погрожувати депутати чи інші незадоволені вашою присутністю на комісії особи, варто написати заяву в міліцію (щоб вашою безпекою з цього моменту опікувалися не Ви, а той, хто Вам погрожував).

Якщо хтось із одеських юристів готовий певний час на тиждень допомагати Антикорупційному офісу в складані подібних документів, то ми будемо дуже вдячні. Штатного юриста, у нас, на жаль, нема, а юридичної роботи дуже багато.

Не сумуйте, відвідуйте частіше засідання колегіальних органів своїх рад і пам’ятайте, що згідно зі ст. статті 92 Конституції України, права і свободи людини і громадянина визначаються виключно законами України.

Олексій Чорний

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *